Porady

Zorganizowana szafa – bo liczy się wnętrze

Praktyczne szuflady, funkcjonalne wieszaki, nowoczesne systemy drążków i wysuwne półki. O takich rozwiązaniach oraz dodatkach powinna pomyśleć każda modna i zorganizowanakobieta, która chciałaby optymalnie i efektywnie wykorzystać przestrzeń w swojej szafie.

Najpopularniejszym i najprostszym rozwiązaniem na przechowywanie ubrań w szafie jest montaż półek i drążków, na których następnie rozmieszczane są wieszaki. Jednakże, patrząc na ostatnie trendy, garderoba czy szafa wnękowa to nie tylko nieruchome półki i wieszaki. W nowoczesnej garderobie znajdziemy bowiem funkcjonalne, systemy porządkowania, dodatkowe szuflady, kosze na prowadnicach, pantografy, wieszaki na spodnie, spódnice i koszule, pionowe szuflady na paski i krawaty czy ażurowe półki na buty.

Wszystko na swoim miejscu
Szafa wzbogacona o wymienione akcesoria porządkujące pozwoli nam zrezygnować z pozostałych mebli do przechowywania ubrań jak na przykład komody, szafki na buty czy inne meble zbędnie zajmujące przestrzeń. – Takie dodatki możemy łatwo zainstalować w każdej szafiei garderobie. Oczywiście najlepiej o to zadbać w momencie projektowania pomieszczenia pod zabudowę. Warto przed tym dokładnie przejrzeć naszą kolekcję ubrań aby odpowiednio dobrać elementy organizujące, zgodnie z naszymi potrzebami i wymiarami aranżowanej przestrzeni – radzi Monika Szczęsny projektantka wnętrz z firmy Komandor. Wszelkie akcesoria nie tylko ułatwiają nam dostęp do ubrań ale wprowadzają pewien ład i porządek. Sprytnie zaprojektowana szafa to zatem ogromna oszczędność czasu i miejsca. Dzięki dodatkowym drążkom, wieszakom i szufladom dotychczasowa przestrzeń pomieści znacznie więcej ubrań oraz sprzętów niż standardowe półki. W szafie każda rzecz musi być przecież łatwo dostępna a sięgnięcie po nią nie powinno odbywać się kosztem przekładania, przewieszenia czy zdejmowania innych przedmiotów ograniczających dostanie się po konkretny element naszej garderoby. W tym celu instaluje się liczne ulepszenia i usprawnienia. Rozwiązania w zakresie elementów porządkujących miejsce w szafie dają wiele możliwości kompozycyjnych. Możliwe jest projektowanie najróżniejszych wariantów dostosowanych wysokością i szerokością praktycznie do każdej przestrzeni.

Na wyciągnięcie ręki
Wysoka szafa powoduje, że rzeczy umieszczane w jej górnej części stają się niedostępne, a żeby po nie sięgnąć musimy wejść na drabinę lub stołek. Takie ograniczenie powoduje, że najczęściej na samą górę kładziemy najrzadziej używane rzeczy lub ubrania z minionego sezonu. – Łatwiejszy dostęp do wyższych partii zapewni pantograf czyli wieszak składający się z podłużnej rurki i ruchomych ramion opuszczany do dołu za pomocą specjalnego drążka z chwytakiem – wyjaśnia Katarzyna Drabik, projektantka wnętrz z firmy Komandor. W nowoczesnej szafie nie powinno zabraknąć również wieszaków na spodnie. Wieszak przystosowany jest do powieszenia kilku par spodni bądź spódnic, a dzięki antypoślizgowym gumką ubrania nie będą się zsuwać. Podobnie jak pozostałe akcesoria i organizery porządkujące garderobianą przestrzeń umieszczane są na prowadnicach, co znacząco poprawia komfort sięgania po znajdujące się na nich rzeczy. Nowoczesne systemy umożliwiają nam także zorganizowanie miejsca na dodatki. Wąskie, wysuwane pionowe moduły z drążkiem doskonale nadają się do powieszenia krawatów. Mogą być również idealnym rozwiązaniem na trzymanie pasków, szali i apaszek. Dodatki możemy umieścić także w dwustronnych przegrodach. Niewielkie i praktyczne rozmiary szuflad pozwalają na zainstalowanie ich nawet w ciasnych garderobach lub szafach. Jeszcze prościej, paski i krawaty przechowuje się na wysuwnych wieszakach. Jeśli zdecydujemy się na wersję chromowaną doskonale dopasujemy je do reszty dodatków takich jak uchwyty czy drążki. Statystyczna kobieta ma w swojej kolekcji 20 par butów. Część z nich zimuje w szafie czekając na lato. Zamiast chować buty pod zwisające z wieszaków długie suknie czy płaszcze wystarczy zamontować w szafie lub garderobie parę półek, by właściwie wyeksponować wyczyszczone buty gotowe na kolejny sezon. Można także zastosować stojaki na buty tzw. prawidła, dzięki czemu buty nie odkształcają się i potrafią zachować oryginalny kształt.
Schowek na sprzęty gospodarcze
W garderobie lub dużej szafie wnękowej często przechowujemy zarówno sprzęt domowy i drobne urządzenia AGD jak na przykład odkurzacz lub żelazko ale także koce, pościele, ręczniki czy obrusy. –Uchwyt przytwierdzony do ściany bocznej pozwoli nam na wygodne umiejscowienie żelazka, dzięki czemu miejsce na półce może zająć inna rzecz. W podobny sposób do boku korpusu szafy lub garderoby możemy zamontować uchwyt na rurę od odkurzacza tak aby nie wypadała nam przy każdym otwieraniu szafy – proponuje Monika Szczęsny z firmy Komandor. Praktyczne wykorzystanie miejsca na ściankach lub drzwiach sprawia, że szafa lub garderoba mogą pełnić dodatkowo funkcję pomieszczenia gospodarczego. Aby dłużej cieszyć się świeżością wypranych ręczników i pościeli najlepiej trzymać je w lekkich, drucianych koszach. Dzięki ażurowej obudowie możliwa jest ciągła cyrkulacja powietrza, a charakterystyczne. Co więcej, kosze umieszczone są zazwyczaj na prowadnicach przez co nie zajmują przestrzeni w szafie. Pełne kosze wykonane na przykład z płótna idealnie sprawdzą się jako schowek na brudną bieliznę.