Wilcza pełnia wpływa na organizm – prawda czy mit?


Wilcza pełnia wpływa na organizm – prawda czy mit?

Wilcza pełnia (inaczej: krwawa pełnia, Księżyc Wilka, wilcze zaćmienie) przypadnie na noc z 20 na 21 stycznia.

W fazie pełni Księżyc znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Dlatego jego tarcza jest widoczna w całości. Co pewien czas dochodzi do perygeum – stanu, w którym Księżyc znajduje się nieco bliżej Ziemi, potocznie nazywanym superpełnią. Najbliższa superpełnia przypada właśnie na noc z 20 na 21 stycznia. Od godziny 5:41 do 6:44 Księżyc będzie pozostawał w całkowitym zaćmieniu spowodowanym tym, że promienie słoneczne nie będą dochodziły do jego powierzchni. Księżyc nabierze czerwonej barwy, ponieważ jego powierzchnia będzie oświetlona wyłącznie przez atmosferę rozświetloną promieniami słonecznymi.

Według mitów ludowych każda pełnia Księżyca oddziałuje na ludzi. Superpełnia oddziałuje zatem w jeszcze większym stopniu. Astrolodzy uważają, że Wilcza pełnia w 2019 r. wywoła szereg zjawisk politycznych i społecznych oraz wpłynie na relacje międzyludzkie. Pełnia Księżyca w astrologii jest uznawana za silnie związaną z kobiecą płodnością, energią seksualną kobiet i intuicją.

Naukowcy potwierdzają, że istnieje zależność między fazami księżyca, a reakcjami ludzkiego organizmu. Podczas pełni organizm wytwarza mniej melatoniny, co powoduje niespokojny, krótszy sen oraz mniej serotoniny – hormonu szczęścia.

Określenie Wilczej pełni wywodzi się z ludowych podań, według których w czasie pierwszej pełni księżyca w nowym roku wilki wyły z głodu i częściej napadały na okoliczne gospodarstwa. Obecnie wciąż wiele osób doszukuje się związków pomiędzy pełnią a nasileniem zjawisk kryminalnych. W końcu w każdej legendzie jest ziarno prawdy.