Bez kategorii

Wazopresyna winna obrzękom i wzrostowi masy ciała

Z zatrzymywaniem wody w organizmie miała do czynienia nie jedna kobieta, ponieważ problem ten pojawia się lub nasila w II fazie cyklu miesiączkowego.

Czasami przyczyną nadmiaru wody w organizmie jest wysokie spożycie cukru i soli oraz niedostateczne spożycie wody. W takich sytuacjach zwiększenie spożycia wody pomoże zapobiec obrzękom, jednak istotna jest też dieta, która powinna obfitować w produkty moczopędne (np. seler naciowy, arbuz), a nie wysoko przetworzone.

Jeżeli dieta jest zbilansowana, ale jej wadą jest niskie spożycie wody, problem obrzęków może się utrzymywać mimo spożywania zdrowego pokarmu stałego. Dzieje się tak dlatego, że organizm uruchamia mechanizm obronny, ponieważ otrzymuje sygnały, że po pierwsze, zapasy wody w organizmie obniżyły się, a po drugie – nie są dostarczane do organizmu kolejne porcje płynów.

Woda mineralna jest najlepszym sposobem na nawodnienie organizmu. Obecnie w dietetyce przyjmuje się, że optymalnym jest spożywanie nie 2 litrów dziennie dla każdego, ale dostosowanie ilości spożywanej wody do masy ciała, przyjmując, że na każdy 1 kg masy ciała powinno przypadać 30 ml wody.

Paradoksalnie zatem zbyt niskie spożycie płynów powoduje ich zatrzymywanie. W przypadku zdrowego organizmu, łatwiej doprowadzić do odwodnienia niż przewodnienia. Za zatrzymywanie wody w nerkach w przypadku odwodnienia odpowiada hormon – wazopresyna. Powoduje on, że woda jest zatrzymywana w nerkach i zwracana do naczyń krwionośnych.

Jak odróżnić obrzęk spowodowany nadmiernym gromadzeniem wody od innych problemów, takich jak lipodemia (tzw. choroba grubych nóg) czy obrzęk limfatyczny? Nawet lekarze mogą mieć z tym problem, jeżeli nie wykonają specjalistycznych badań diagnostycznych. Na pierwszy rzut oka trudno jednoznacznie zdiagnozować problem. Dlatego w razie obrzęków nie warto działać na własną rękę. W pierwszej kolejności warto skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który skieruje do odpowiedniego specjalisty (flebologa, chirurga z zakresu chirurgii naczyniowej).