Viktor & Rolf – kolekcja haute couture na sezon Wiosna/Lato 2019/2020


Viktor & Rolf – kolekcja haute couture na sezon Wiosna/Lato 2019/2020

Kolekcja mody haute couture zaprojektowana na sezon Wiosna/Lato 2019/2020 ma wymiar ideologiczny. To nie tylko „wysokie krawiectwo”, łączące kreatywność z nowoczesnymi technologiami przemysłu tekstylnego. Wystarczy spojrzeć na hasła prezentowane na balowych sukniach.

Kolekcja skupia się na fasonie balowej sukni uszytej z kaskadowo ułożonych warstw tiulu. Gama kolorystyczna jest niezwykle zróżnicowana, co również podkreśla jej ideologiczny charakter. Świat nie jest biało – czarny. Globalne społeczeństwo także jest zróżnicowane i na tym polega jego wyjątkowy charakter. W XXI wieku nadal nie potrafimy tego zaakceptować, co Viktor & Rolf podkreśla poprzez hasła umieszczone na sukniach, niczym na t-shirtach.

Na kreacjach znalazły się takie hasła, jak „I’m not shy, I just don’t like you”, „I want a better world”, „Sorry I’m late, I didn’t want to come”, a „What ever”, „No photos please”, „Go fuck yourself”, „Peace”, „Less is more” – w ten sposób projektanci stawiają pytania o granice wolności osobistej, wpływ norm społecznych na decyzje jednostek, granice rozwoju konsumpcjonizmu i jego skutki, a także o rzeczywiste potrzeby współczesnego społeczeństwa oparte na dążeniu do lepszego świata i pokoju.

Viktor & Rolf jest domem mody specjalizującym się w tworzeniu awangardowych kreacji. Dom mody został założony w 1993 r. przez holenderskich projektantów Viktora Horstinga i Rolfa Snoerena. Przez ponad dwadzieścia lat Viktor & Rolf tworzy koncepcje stylistyczne łączące modę i sztukę oraz udowadniają, że moda to coś więcej niż stylowy wygląd.