Makijaż

Typy urody, osobowość i kształt twarzy – sposoby na idealny makijaż

Wiesz, jak dopasować makijaż, żeby podkreślił urodę? Makijażyści radzą kierować się typem urody. Nie jest to jedyne kryterium. Pozostają jeszcze osobowość i kształt twarzy.

Zdaniem psychologów makijaż powinien być dopasowany do osobowości. Zwolennicy konturowania radzą: kieruj się kształtem twarzy. Podpowiadamy, dlaczego są to istotne kryteria i czy można je pogodzić tworząc makijaż idealny.

Typy urody a makijaż

Można wyróżnić cztery typy urody – wiosna, lato, jesień, zima. Określenie swojego typu urody pomoże Ci dobrać odpowiednie odcienie kosmetyków, które podkreślą twoją urodę. Zdefiniowanie typu urody to wskazówka, jak należy komponować swoją garderobę i kosmetyczkę pod względem kolorystycznym. Na przykład, dla wiosny polecane są jasne kolory pochodzące z ciepłej palety barw, np. beżowy, różowy, ciepły brąz. Makijaż powinien być zatem delikatny i naturalny, dopełniony brzoskwiniowym różem. Chłodne odcienie, które mogą się pojawić na oku to jasny fiolet, błękit i szary.

Makijaż dopasowany do osobowości

Kobiety o delikatnym typie osobowości – koleżeńskie, życzliwe, łagodne – dobrze wyglądają w subtelnym makijażu. Pastelowe odcienie i rozświetlacz podkreślają subtelnie naturalne piękno. Zupełnie inne kolory będą pasowały do kobiety o silnej osobowości. Pewność siebie i kreatywność to cechy kobiet, które dobrze czują się w mocnym makijażu. Szminka może mieć intensywny odcień – czerwieni lub fuksji. W makijażu dopasowanym do osobowości chodzi o to, żeby wydobyć cechę dominującą i podkreślić ją za pomocą odpowiedniego makijażu oka lub ust.

Make up dostosowany do kształtu twarzy

Znając kształt twarzy, możesz odpowiednio podkreślić kości policzkowe i nałożyć rozświetlacz w odpowiednich miejscach. Znajomość typu twarzy przydaje się podczas tradycyjnego konturowania, a także w przypadku konturowania twarzy za pomocą rozświetlacza (tzw. strobing). Kształt twarzy nie wpłynie natomiast na wybór kolorów, ani na charakter makijażu (subtelny, mocny).

Trendy należy traktować jako małą podpowiedź, gdy brakuje pomysłu na wykonanie make upu. Makijaż spełni swoją rolę wtedy, gdy będzie dobrany odpowiednio do typu urody (kolorystyka), kształtu twarzy (sposób aplikowania rozświetlacza i różu), a także osobowości. Jeżeli makijaż nie jest dostosowany do charakteru kobiety, będzie to wpływać niekorzystnie na jej samopoczucie, więc także na wygląd.