Uroda

Sprawdzamy, jak działa retinol w kosmetykach

Retinol jest najbardziej aktywną formą witaminy A. Często określa się go mianem eliksiru młodości, co wydaje się być mało adekwatne do działania.

Po pierwsze, retinol nie zachowuje młodości skóry, a jedynie opóźnia pojawienie się oznak starzenia. Po drugie, witamina A ma znaczenie nie tylko dla zdrowia cery. Potrzebują go m.in. włosy, paznokcie, oczy.

Wiele kremów przeciwzmarszczkowych zawiera witaminę A. Niemniej tylko odpowiednio wysokie stężenie retinolu w kosmetyku zapewnia jego efektywne działanie. Witamina A przekształca się wówczas w kwas retinowy, który odnawia i odbudowuje komórki skóry oraz stymuluje produkcję kolagenu. Im więcej retinolu w kremie, tym lepsze jego działanie. Z drugiej strony, zbyt duża zawartość kwasu retinowego może powodować zaczerwienienie skóry, łuszzczene się i silne podrażnienia. Słabsze działanie mają beta – karoten, octan retinylu i palmitynian retinylu, a także retinal – są bardziej bezpieczne. Zakłada się, że stężenie czystego retinolu powinno wynosić w granicach 0,25% – 1%, a preparat powinien znaleźć się w nieprzezroczystym opakowaniu, chroniącym przed światłem.

Kosmetyki zawierające retinol są polecane kobietom powyżej 35. roku życia. Można stosować je codziennie. Kobiety poniżej 35. roku życia mogą używać kosmetyków z retinolem (np. maseczek, serum), co najwyżej dwa razy w tygodniu.