Śluz ślimaka jako składnik kosmetyków – jak to działa?


Śluz ślimaka jako składnik kosmetyków – jak to działa?

Śluz ślimaka wchodzi w skład wielu kosmetyków dostępnych na rynku, cieszących się zainteresowaniem wśród konsumentów już od wielu lat. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszą się one w Korei Południowej.

Śluz ślimaka nie brzmi zbyt zachęcająco, jednak jego działanie może przynieść korzyści skórze. Badania nad śluzem ślimaka rozpoczęły się dopiero w latach 90. Wkrótce potem doszło do opracowania pierwszego kremu zawierającego ten składnik. Śluz ślimaka wykazuje właściwości silnie nawilżające, rozjaśniające i wygładzające. Skóra staje się miękka w dotyku, a blizny znikają.

Warto dodać, że ślimak wytwarza dwa rodzaje śluzu – kryptozynę i limozynę. W kosmetologii jest wykorzystywany tylko pierwszy z wymienionych składników. Ta substancja produkowana w gruczołach na odnóżach ślimaka ma żelową konsystencję oraz zawiera:

– alantoinę,

– kolagen

– elastynę

– witaminy A, C i E

– kwas glikolowy

– substancje antybakteryjne

– mukopolisacharydy

Kosmetyki ze śluzem ślimaka pozwalają na głębokie nawilżenie skóry oraz wygładzenie zmarszczek, rozstępów i blizn. Nadają one skórze zdrowy wygląd i wspierają jej regenerację. Preparaty na bazie śluzu ślimaka mogą być wykorzystywane w leczeniu trądziku, zarówno pospolitego, jak i różowatego.