Bez kategorii

Rodzaje kolagenu i sposoby uzupełniania jego niedoboru

Kolagen jest naturalną substancją pełniącą funkcję rusztowania tkanek i dbających o ich elastyczność. Do 25. roku życia organizm wytwarza włókna kolagenowe w bardzo szybkim tempie, równoważącym się z utratą włókien kolagenowych, dlatego skóra jest jędrna i elastyczna.

Po 25. roku życia produkcja kolagenu ulega zmniejszeniu, co powoduje powstawanie zmarszczek. Naturalny kolagen można jednak znaleźć w niektórych produktach. Zasadniczo można wyróżnić wiele rodzajów kolagenu. Kolageny są białkami fibrylarnymi stanowiącymi główny składnik zewnątrzkomórkowej macierzy organizmów zwierzęcych.

Rodzaje kolagenu

Dotychczas wyodrębniono poniższe, główne rodzaje kolagenu:

– typ I (ok. 90% białek kolagenowych organizmu, znajdujący się m.in. w skórze),

– typ II (chrząstki stawów)

– typ III (naczynia krwionośne, ściany macicy, jelita)

– typ V i XI (kości, skóra, łożysko)

– typ XXIV i XXVII (rogówka oka, chrząstki).

W świetle aktualnej wiedzy medycznej można wyróżnić łącznie 29 rodzajów kolagenu. Dla zachowania młodej skóry największe znaczenie ma typ I kolagenu.

Dietetyczne źródła kolagenu

Do dietetycznych źródeł kolagenu należą zarówno produkty zwierzęce, jak i roślinne. Niemniej najbogatsze w kolagen są między innymi wywary z kurzych łapek, nóżki wieprzowe, skórki i chrząstki drobiowe. Ze zwierzęcego kolagenu jest produkowana spożywcza żelatyna. Ponadto, wiele suplementów diety opiera się na zawartości kolagenu, obiecując uzupełnienie jego ubytków w organizmie, w tym zwłaszcza w skórze.

Zastosowanie kolagenu w medycynie estetycznej

Znacznie bardziej skuteczną formą uzupełniania niedoboru kolagenu w skórze jest poddanie się zabiegowi medycyny estetycznej. Iniekcje kolagenowych preparatów są polecane osobom, które chcą wygładzić skórę lub zmniejszyć widoczność blizn.

Kremy z kolagenem – czy działają?

O ile podczas zabiegu kolagen jest podawany w taki sposób, że przenika przez barierę skóry do jej wewnętrznych warstw, o tyle w przypadku kremów i żeli cząsteczki kolagenu pozostają na powierzchni skóry. Cząsteczki kolagenu są zbyt duże, aby mogły przeniknąć do wnętrza skóry przez pory. Kolagen pozostaje na powierzchni skóry dbając o jej prawidłowe nawilżenie, stąd efekt spłycenia zmarszczek pod wpływem regularnego stosowania preparatów kosmetycznych zawierających kolagen. Podobnie jest w przypadku kwasu hialuronowego.