Porady

Przebarwienia – niechciane pamiątki z wakacji

Długie przebywanie na plaży może przyczynić się do powstania nieestetycznych przebarwień. Z reguły są to piegi, ostuda, plamy soczewicowate lub odbarwienia.

Piegi są genetycznie uwarunkowanymi zaburzeniami barwnikowymi wynikającymi z nierównomiernego rozłożenia barwnika skóry. Z reguły występują u osób posiadających rude włosy na nosie i na górnej części pleców. Zwykle pojawiają się wyłącznie w okresie letnim, ale mogą utrzymywać się cały rok. Brunatne plamki o średnicy kilku milimetrów znikają przejściowo po zastosowaniu maści złuszczających. Chcąc zapobiec ich pojawieniu się pod wpływem promieni słonecznych, należy stosować kremy światłochłonne o średnich faktorach UVA i UVB.

Ostuda jest chorobą objawiającą się powstawaniem plam barwnikowych, jasnobrunatnych bądź ciemnobrunatnych. Najczęściej są one umiejscowione na czole, skroniach i policzkach. Symptomy nasilają się pod wpływem ekspozycji na promienie słoneczne. Choroba zwykle dotyka kobiety w ciąży lub w okresie zaburzeń hormonalnych. Nieestetyczne przebarwienia mogą pojawić się u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną.

Plamy soczewicowate są odmianą znamion mającą postać drobnych lub bardzo dużych plam. Przebarwienia zwykle mają kolor jasnobrązowy. Innym często występującym przebarwieniem jest melazma, która występuje najczęściej na nosie, policzkach, czole i nad górną wargą. Światło słoneczne jest tak silne, ze komórki wytwarzające melaninę wyrywają się organizmowi spod kontroli. Wtedy dochodzi do powstania nieestetycznych plam.