Porady

Problem z tłustą cerą. Jak ją pielęgnować?

Tłusta cera wymaga szczególnej pielęgnacji. Nadmiar sebum nie jest korzystny dla skóry i przyczynia się do powstawania niedoskonałości. Skóra tłusta jest częstym problemem nastolatek i kobiet przed 30. rokiem życia. W kolejnych dekadach problemy z cerą tłustą zwykle przemijają. Charakterystyczne cechy tego typu skóry to widoczne rozszerzone ujścia mieszków włosowych oraz błyszczenie się cery. Nieodpowiednia pielęgnacja prowadzi do problemów skórnych, m.in. trądziku.

Nadprodukcja sebum jest związana z zaburzeniami gospodarki hormonalnej występującymi w okresie dojrzewania. Hormony pobudzają gruczoły łojowe do pracy, co sprzyja zatykaniu porów, powstawaniu zaskórników i pryszczy. Cera staje się grubsza i błyszczy się. Niemniej jest odporna na bodźce zewnętrzne (np. wiatr, mróz) i mniej podatna na reakcje alergiczne.

Pielęgnacja cery tłustej wymaga stosowania preparatów zawierających cynk, siarkę i miedź. Są to minerały, które pomagają pozbyć się nadmiaru sebum i regulują jego wydzielanie. Cynk ma właściwości antybakteryjne, dlatego przeciwdziała rozwojowi zmian trądzikowych. Tłusta skóra wymaga dogłębnego i dokładnego oczyszczania rano i wieczorem. Należy stosować tonik, żel oczyszczający oraz krem nawilżający regulujący wydzielanie sebum. Kosmetyk powinien zawierać filtr UVA i UVB. Warto stosować maseczki oczyszczające z zielonej glinki, która poprawia kondycję cery tłustej poprzez normowanie pracy gruczołów łojowych. Chcąc szybko poprawić stan skóry, można poddać ją peelingowi kawitacyjnemu lub oczyszczaniu prądami Darsonvala, które mają właściwości dezynfekujące i antybakteryjne.