Porady

Pierwiosnek lekarski – poprawi sen i ułatwi zasypianie

Pierwiosnek lekarski (łac. Primula veris) znany również jako prymulka, w Polsce jest znany głównie ze swoich właściwości ozdobnych – wykorzystuje się go jako roślinę doniczkową. Tymczasem, posiada on również właściwości lecznicze.
Pierwiosnek lekarski powszechnie występuje na kontynencie europejskim i azjatyckim. Surowcami zielarskimi są kwiaty, korzeń i liście. W ich skład wchodzą takie substancje, jak glikozydy primrose, olejki eteryczne, saponiny, a także kwas askorbinowy (witamina C) i karoten (prowitamina A). Wymienione związki organiczne nadają roślinie właściwości przeciwzapalne i uspokajające. Pierwiosnek lekarski może być wykorzystywany także jako ziołowy środek wykrztuśny, napotny i moczopędny.
Napary z ziela pierwiosnka lekarskiego są wykorzystywane jako toniki i płyny do przemywania skóry objętej zmianami trądzikowymi i innymi wypryskami. Pierwiosnek lekarski posiada unikatowe właściwości oczyszczające, dzięki którym pory skóry otwierają się, skóra jest bardziej gładka i zyskuje świeży wygląd.
Ponadto, napary z ziela pierwiosnka lekarskiego pełnią rolę herbatki uspokajającej. Liście tej rośliny wykazują łagodne, narkotyczne właściwości – wspomagają zasypianie, więc po wyroby ziołowe z pierwiosnka lekarskiego chętnie sięgają osoby cierpiące na bezsenność. Kwiaty również działają uspokajająco, jednak ich działanie jest łagodniejsze.
Z kolei właściwości wykrztuśne są przypisywane korzeniowi pierwiosnka lekarskiego. Co ciekawe, w medycynie niekonwencjonalnej korzenie tej rośliny wykorzystuje się również do zmniejszenia krzepnięcia krwi i w roli środka przeciw drgawkom.
Z pierwiosnka lekarskiego są przygotowywane nie tylko napary i odwary, ale również nalewki. Ekstrakt z tego ziela jest bazą do cukierków i pastylek do ssania na chrypkę, a także preparatów ziołowych łagodzących skutki stresu.