Pielęgnacja włosów – sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów!


Pielęgnacja włosów – sprawdź, czy nie popełniasz tych błędów!

Pielęgnacja włosów wydaje się banalna – zmocz włosy, nanieś szampon, a na koniec starannie go zmyj. W razie potrzeby możesz dodatkowo nałożyć maskę lub odżywkę.

Pamiętaj, że potrzeby włosów zmieniają się w ciągu roku. W okresie letnim włosy potrzebują lekkiego szamponu o właściwościach nawilżających – zimą warto stosować szampon z keratyną, która zapobiegnie ich uszkodzeniom i nie spotęguje skłonności do przetłuszczania. Błędem jest natomiast stosowanie wyłącznie jednego szamponu przez cały rok. Szampon powinien być zmieniany raz na kilka miesięcy.

Standardowe mycie włosów i skóry głowy polega na zaaplikowaniu szamponu na czubek głowy, a następnie rozprowadzeniu go na pozostałą część włosów. Warto od czasu do czasu zmienić ten nawyk i rozpocząć aplikowanie szamponu od końcówek, a dopiero później na skórę głowy.

Nie używaj zbyt dużo szamponu! Większość kosmetyków tego typu zawiera silikony. Zbyt duża dawka szamponu może doprowadzić do przesuszenia włosów. Silikony są potrzebne do tego, aby nadać włosom połysk. Niemniej w nadmiarze są one bardzo szkodliwe dla struktury włosa. Niekorzystny wpływ mogą mieć także tensydy potrzebne do wytwarzania piany.

Dwa ostatnie błędy dotyczą zbyt mocnego szorowania włosów i skóry głowy oraz zmywania kosmetyku gorącą wodą. Szampon powinien być delikatnie wmasowywany okrężnymi ruchami we włosy i skórę. Umożliwi to uniknięcie ich splątania i ułatwi rozczesanie. Do spłukiwania włosów wykorzystaj letnią lub chłodną wodę. Zbyt gorąca woda wzmaga pracę gruczołów łojowych.