Uroda

Paznokcie zmieniają kształt? To nie przez manicure!

Zmiana zabarwienia płytki paznokciowej, jej struktury, albo kształtu, może być efektem nieprawidłowo wykonanego manicure. Niemniej jeżeli zmiany te pojawiają się na wielu paznokciach, nie tylko dłoni, trudno winić za nieestetyczne defekty kosmetyczkę.

Zmiana kształtu paznokcia, na przykład na bardziej „rurkowaty” i „uwypuklony”, albo nadmierne osłabienie struktury płytki, ma podłoże chorobowe. Kiedy rozwija się niedobór określonej witaminy, albo pierwiastka, na początku najbardziej obrywają paznokcie, włosy i skóra. Problemy z włosami mogą być bagatelizowane, stan skóry zwykle jest mało pogorszony z uwagi na prawidłową pielęgnację, a na paznokciach efekty niedoborów żywieniowych widać jak na dłoni – i to dosłownie.

Najczęściej, za nieprawidłowości w zakresie kształtu paznokci i innych cech płytki, odpowiada bardzo częsty wśród kobiet niedobór żelaza. Jej nieprawidłowy tor wzrostu może jednk wynikać także z rozwoju chorób. Ich leczeniem zajmuje się zwykle specjalista – dermatolog. Przed złożeniem reklamacji u kosmetyczki zastanów się nad konsultacją z lekarzem.