Olejek miętowy – zastosowanie i właściwości


Olejek miętowy – zastosowanie i właściwości

Olejek miętowy jest jednym z najczęściej wykorzystywanych olejków eterycznych. Olejek pozyskuje się z mięty pieprzowej. Obecnie znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej, kosmetyce oraz w kulinariach.

Mięta pieprzowa jest ziołem stosowanym już w starożytności, na problemy trawienne. Olejek eteryczny wydestylowano jednak dopiero w szesnastym wieku. Może mieć on jasnożółte lub żółtozielone zabarwienie, albo być bezbarwny. Posiada on intensywny zapach mięty oraz orzeźwiający smak.

Do głównych substancji aktywnych znajdujących się w olejku miętowym należą mentol, izomenton, izomentol, eukaliptol, karwon i limonen. Główną rolę odgrywa mentol stanowiący około 50 – 86% miętowego olejku. Odpowiada on także za podstawowe właściwości tego specyfiku.

Olejek miętowy wykazuje właściwości żółciopędne i pobudza wydzielanie soku żołądkowego. Eteryczny olejek pozyskiwany z mięty pieprzowej łagodzi ból i świąd oraz stan zapalny. Wykazuje on również właściwości antyseptyczne i odświeżające oraz rozkurczowe.

Warto wykorzystać go także w aromaterapii. Jego orzeźwiający, przyjemny zapach wspiera pamięć i koncentrację.