Nadmierne pragnienie – skąd się bierze?


Nadmierne pragnienie – skąd się bierze?

Uczucie nadmiernego pragnienia może nam towarzyszyć w okresie zimowym, ponieważ powietrze we wnętrzach mieszkań i innych budynków jest bardzo suche. Jeżeli jednak silne uczucie pragnienia utrzymuje się kilka tygodni i wiąże się z wypijaniem ok. 4 – 6 litrów wody dziennie, trzeba skonsultować się z lekarzem.

Nadmierne pragnienie wiąże się z inną dolegliwością – zwiększonym oddawaniem moczu. Obie dolegliwości są powiązane z niewyrównaną cukrzycą. Polidypsja (nadmierne pragnienie) może pojawić się także na podłożu psychicznym, jako objaw nerwicy. Kiedy poziom stresu jest wysoki, odczuwa się suchość w ustach. Chcąc się jej pozbyć pacjent spożywa duże ilości płynów. W pierwszym przypadku nadmiernemu pragnieniu towarzyszy zmniejszenie masy ciała oraz senność.

Uczucie nadmiernego pragnienia towarzyszy również zaburzeniom gospodarki hormonalnej – pierwotnej nadczynności przytarczyc, niedoczynności kory nadnerczy i nadczynności tarczycy.

Obserwuj, jak długo utrzymują się objawy nadmiernego pragnienia oraz jakie inne dolegliwości im towarzyszą. Nie zwlekaj z konsultacją z lekarzem.

Dodaj komentarz