Bez kategorii,  Moda

Modowe postanowienia na 2020 r. – żeby nosiło się lepiej

Wiele osób w swoich noworocznych postanowieniach zawiera pragnienie zmiany życia na lepsze. A co z garderobą? Minimalistkom wystarczy uporządkowana szafa, ale większości kobiet zależy też na tym, aby na wieszakach znalazły się ubrania i akcesoria zgodne z najnowszymi trendami.

Poniżej przedstawiamy przykłady noworocznych postanowień, które poprawią jakość garderoby w 2020 r. Żyjemy w okresie rozwoju kultury świadomego konsumpcjonizmu, który dotyczy także (a może przede wszystkim) mody. Poniższe postanowienia noworoczne pozwolą sporo zaoszczędzić i jednocześnie czuć się dobrze w każdej stylizacji.

Kupuj mniej

Faktem stało się, że przeciętni konsumenci kupują coraz więcej ubrań i akcesoriów – znacznie więcej, niż jest to potrzebne. Przyczyniło się do tego kilka czynników, w tym zmniejszenie cen ubrań niektórych marek kosztem społeczności krajów słabo rozwiniętych oraz rozwój sklepów internetowych.

Prawdą jest, że nie potrzebujemy czterech czarnych sukienek, ani też pięciu białych topów. Moda pasjonuje, pozwala kreować swój wizerunek i odkrywać siebie, ale nie oznacza to, że trzeba uparcie przestrzegać wszystkich trendów, które przemijają. Warto skoncentrować się na formach, które wyjątkowo lubimy nosić oraz które są ponadczasowe (np. marynarka, czarna sukienka). Czy często masz wrażenie, że twoja garderoba nie jest kompletna? Czy ciągle kupujesz nowe ubrania na nowe okazje? W tym roku zainwestuj w dobrą jakość oraz ponadczasowe kroje i akcesoria. Zwróć uwagę nie tylko na cenę, ale również na jakość materiału i na to, czy wybrana część garderoby dobrze na tobie leży.

Uporządkuj szafę

Niemal każda kobieta ma w swojej garderobie co najmniej jedną rzecz, której już prawdopodobnie nie założy, ale trzyma ją na wszelki wypadek. Nie jest to dobre rozwiązanie, bo ogranicza dostępną przestrzeń w szafie, co z kolei utrudnia utrzymanie porządku. Warto pozbyć się rzeczy, których już się nie nosi – można sprzedać je komuś innemu, albo oddać na rzecz fundacji i stowarzyszeń prowadzących zbiórkę używanych ubrań. Poza tym, podczas porządkowania szafy można odkryć zapomniane rzeczy i zakochać się w nich na nowo.

Kupuj ubrania w swoim rozmiarze

Dla wielu kobiet to oczywiste, dla niektórych – niekoniecznie. Kupowanie ubrań w mniejszym rozmiarze niż się nosi może być motywowane różnymi kwestiami, na przykład chęcią zmniejszenia wagi, albo powrotu do dawnej wagi, bądź po prostu brakiem akceptacji swojej masy ciała.

Problem polega na tym, że większość ubrań kupionych w zbyt małym rozmiarze pozostanie jedynie na półce. To nieekonomiczne i nieekologiczne rozwiązanie.

Daj szansę modzie eko

Nie zachęcamy do noszenia żakietu z płyt CD, ani do innych elementów ubioru wykonanych z materiałów pochodzących z odzysku. Niemniej niektóre tkaniny są produkowane właśnie z takich materiałów, czego na pierwszy rzut oka nie widać. Są także dostępne naturalne tkaniny wykonane z lnu lub bawełny z organicznych upraw. Ekologiczna moda to również mniej chemikaliów podczas produkcji ubrań. Tytułem przykładu można wskazać na Ekyog, Stellę McCartney oraz Veja.

Warto zwracać uwagę nie tylko na pochodzenie tkanin i sposób ich produkcji, ale także na to, czy ubrania zostały wyprodukowane z poszanowaniem prawa pracy, za odpowiednią zapłatą. Z tym może być problem, bo wiele marek międzynarodowych korzysta z takich nieprawidłowych praktyk.