Bez kategorii

Moda na feminizm – jak zmieniała się moda kobiet w ciągu ostatnich dekad?

Dzień kobiet przypadający na 8 marca, jest zawsze okazją do refleksji nad rolą kobiety w społeczeństwie i społecznymi rolami, które współcześnie pełni kobieta XXI wieku. Od wielu lat feminizm inspiruje projektantów mody.

Feminizm jako ruch społeczny stał się nieodłączną częścią kultury. Pewne sposoby wyrażania siebie i ubioru, inspirowane np. męską garderobą, albo manifestujące kobiecą siłę lub poglądy feministyczne, stały się jednak częścią świata mody, obok której trudno przejść obojętnie i którą trudno ignorować. Prawdziwą rewolucję w kobiecej garderobie przeprowadziła Coco Chanel stając się wzorem dla innych projektantów. Nie ulega wątpliwościom, że przez ostatnie dekady garderoba kobiet uległa gruntownym przemianom, a feminizm nie jest jedynie motywem przejawiającym się w modzie, ale nurtem oddziałującym na nią i determinującym w pewnym zakresie jej kształt.

Zaczęło się od sufrażystek

Sufrażystki – działaczki ruchu kobiecego w II połowie XIX wieku i na początku XX wieku swoim uporem i determinacją wywalczyły prawa wyborcze dla kobiet. To właśnie one jako pierwsze zaczęły głośno mówić o tym, że kobiety i mężczyźni powinny mieć równe prawa. Cel został osiągnięty, ale to był dopiero początek walki o równouprawnienie, która w zasadzie trwa do dziś.

Wydarzenia związane z rozwojem ruchu feministycznego w II połowie XIX wieku i na początku XX wieku zostały określone jako pierwsza fala feminizmu. To właśnie wtedy kobiety zaczęły rezygnować z tzw. krynoliny, na rzecz bardziej wygodnych sukni, których długość została nieco skrócona – pojawiły się suknie o długości, którą dziś nazwałybyśmy „maxi”. Na długość midi i mini kobiety musiały poczekać kolejne pół wieku.

Marlena Dietrich zaczęła nosić garnitur, a w ślad za nią poszły szeregi kobiet, które konkurowały z mężczyznami w sferze zawodowej. Garnitur przestał być zarezerwowany tylko dla mężczyzn. Był to wyraz dążenia kobiet do uprawnienia zwłaszcza w zakładach pracy. Choć proces ten został zapoczątkowany około stu lat temu, nadal problemem jest tzw. szklany sufit.

Pierwsza fala feminizmu zakończyła się wybuchem I wojny światowej. Mobilizacja wojskowa spowodowała, że kobiety zaczęły pracować poza domem. I wojna światowa przełamała złudne stereotypy – kobieta zaczęła wykonywać role zawodowe, o których wcześniej nie było mowy. Po I wojnie światowej, w okresie dwudziestolecia międzywojennego szereg państw ustanowiło pełne prawa wyborcze dla kobiet (w tym odrodzona Polska).

Druga fala feminizmu

Pomimo możliwości zdobywania wykształcenia i wykonywania pracy oraz prawa do głosowania i innych zmian w prawie zmierzających do zapewnienia równych praw kobiet i mężczyzn, nadal istniały problemy utrudniające kobietom rozwój. O równouprawnieniu w sferze zawodowej nie było mowy. Kontrowersje budziły także kwestie związane z aborcją i kobiecą seksualnością.

W ramach drugiej fali feminizmu ukształtował się nurt liberalny i radykalny. Nurt liberalny przyczynił się do znacznego rozwoju ustawodawstwa związanego z równością kobiet w miejscu pracy. Sprowadzanie kobiety wyłącznie do ról matki, kochanki i gospodyni domowej wywoływało frustrację ówczesnych kobiet – mit ten nadal istnieje jako pochodna tradycyjnych norm.

Druga fala feminizmu wywołała gruntowne zmiany w modzie – pojawiły się proste wyrafinowane sukienki i eleganckie żakiety oraz wysokie obcasy, czyli początek dress code dla kobiet. W latach 70. w kobiecej szafie na dobre zagościły spodnie z szerokimi nogawkami (tzw. dzwony), luźne topy, spódnice i sukienki w różnokolorowe wzory, co było powiązane ze stylem hipisowskim. Stylizacje Twiggy Lawson przekonały, że kobiety mogą nosić także sukienki o długości mini, obok midi.

Trzecia fala feminizmu, czyli postfeminizm

Trzecia fala feminizmu, zwana też postfeminizmem, jest bardzo zróżnicowanym ruchem społecznym, który wskazuje na różnorodność perspektyw i doświadczeń kobiet, w zależności od religii, rasy, kultury i pozycji ekonomicznej.

Postfeminizm przyniósł kolejny powiew świeżości w kobiecej szafie. Oprócz garniturów i koszul na dobre zagościły w niej m.in. t-shirty, topy, bojówki i wiele innych fasonów stanowiących wyraz buntu i dążenia do równości praw wszystkich kobiet. Zmieniły się także detale i tkaniny – współczesne ubrania są szyte z tkanin, które nie wymagają zbyt dużej pielęgnacji, a czasem nawet i prasowania. Oprócz fasonów i „przesłania” moda kobiet stała się bardziej funkcjonalna.

Podsumowanie

Moda damska pozostaje pod ogromnym wpływem zmian społecznych. Wszystko wskazuje na to, że ruchy domagające się walki z dyskryminacją oraz prawa kobiet do decydowania o sobie nadal będą wpływały na kształt kobiecej garderoby oraz pojawiające się trendy. Feminizm można postrzegać jako motyw w modzie, ale gdyby spojrzeć na modę damską z szerszej perspektywy dostrzega się jego stały wpływ na ogół tendencji i kształt damskiej garderoby.