Majeranek i jego lecznicze właściwości


Majeranek i jego lecznicze właściwości

Majeranek znany jako majeranek ogrodowy i lebiodka to roślin wywodząca się z Azji Mniejszej. Jest odmianą pokrewną oregano, jednak różni się od niego pod względem aromatu i smaku. Współcześnie majeranek jest stosowany nie tylko w kuchni, ale również w medycynie naturalnej.

Olejki eteryczne znajdujące się w majeranku są znane z tego, że koją układ nerwowy, poprawiają cyrkulację krwi i chronią serce. Są one również używane jako naturalny środek na kaszel, trudności z trawieniem, depresję, migreny, bóle głowy i nerwobóle. Olejki eteryczne znajdujące się w majeranku można znaleźć także w kosmetykach, m.in. mydłach, balsamach i kremach do skóry.

W dwóch łyżkach majeranku znajduje się dzienna dawka antyoksydantów potrzebna organizmowi do sprawnego funkcjonowania. Majeranek jest bogaty w witaminę A i C oraz zawiera cenne minerały, takie jak wapń i żelazo.

Majeranek jest jednym z ziół, które pomagają poprawić procesy trawienne i rozwiązać szereg problemów związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Ich zapach stymuluje wydzielanie enzymów trawiennych w jamie ustnej. Olejek eteryczny zawarty w przyprawie stymuluje proces przemieszczania się masy pokarmowej w układzie pokarmowym.

Napar z majeranku pomaga na pozbycie się nadmiaru gazów, wzdęć i niestrawności oraz mdłości. Może on także poprawić apetyt w czasie choroby i w okresie rekonwalescencji. Majeranek może również stymulować ruchy perystaltyczne jelit.

Omawiana przyprawa korzystnie wpływa na stan naczyń wieńcowych. Majeranek jest bogaty w antyoksydanty i pomaga chronić serce i inne organy przed rozwojem chorób, w tym nadciśnienia tętniczego.

Majeranek szczególnie korzystnie wpływa także na zdrowie kobiet. Pomaga on utrzymać równowagę kobiecych hormonów regulując cykl menstruacyjny. Pomaga on również złagodzić szereg dolegliwości, które występują u kobiet w okresie poszczególnych faz cyklu.

Majeranek jest mile widziany w diecie diabetyków. Podobnie jak inne świeże zioła pomaga on utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi. Przyprawa ze względu na zawartość olejków eterycznych jest również niezastąpiona w walce ze stresem i lękami.