Lipodemia – jak odróżnić ją od nadwagi?


Lipodemia – jak odróżnić ją od nadwagi?

Lipodemia jest często mylona z nadmiarem kilogramów, albo cellulitem. Ta choroba ma nieznane przyczyny. Nazywa się ją również obrzękiem lipidowym.

Obrzęk tłuszczowy objawia się puchnięciem nóg. Pod skórą można wyczuć guzki. Do objawów choroby należą też ciężkość i ból nóg. Choroba jest znana także pod nazwą syndromu bolącego tłuszczu. Ze względu na mało specyficzne symptomy schorzenie jest trudne do zdiagnozowania.

Szacuje się, że na lipodemię cierpi około 11% kobiet. Obrzęk lipidowy jest przewlekłą chorobą spowodowaną progresywnymi zaburzeniami w metabolizmie tłuszczu, który odkłąda się w okolicy nóg i bioder, rzadziej ramion.

Lipodemia może towarzyszyć cellulitowi III i IV stopnia. Objawia się ona także obniżeniem elastyczności skóry itkanki łącznej znajdującej się pod nią. W przebiegu procesu chorobowego dochodzi do zwłóknienia małych tętniczego i rozszerzenia drobnych żł. Dochodzi także do nadmiernego rozrostu komórek tłuszczowych. Warto zatem zareagować już w momencie, gdy pod skórą pacjentka wyczuje guzkowate zmiany.