Len modny wiosną – poznaj zalety lnianych tkanin


Len modny wiosną – poznaj zalety lnianych tkanin

Len w języku łacińskim oznacza „być najbardziej przydatnym”. Len jako roślina służąca do produkcji tkanin daje od siebie bardzo wiele. Była znana również jako gatunek o leczniczych właściwościach.

Wyjątkowość lnianych tkanin po części wynika z tego, że komórki lnu są bardzo zbliżone pod względem budowy do komórek ludzkich. Lniane tkaniny działają trochę jak filtr chroniący przed niekorzystnym oddziaływaniem pyłów i chemicznych związków.

Lniane tkaniny są przewiewne i pomagają w zachowaniu komfortu cieplnego. Kiedy dni stają się cieplejsze ma to bardzo duże znaczenie. Pod wpływem częstego prania, tkaniny lniane stają się gładsze i bardziej miękkie. Można powiedzieć, że w miarę „starzenia się” lniany materiał wygląda szlachetniej. Charakterystyczną cechą estetyczną lnianych tkanin jest naturalny połysk i gładka, przyjemna w dotyku powierzchnia.

Lniane ubrania powinny być prane w delikatnym cyklu prania, przy użyciu łagodnych detergentów. Można prać je ręcznie, przy czym nie powinny być skręcane, wyciskane i szorowane – takie czynności mogą powodować uszkodzenia struktury tkaniny i sprawią, że odzież będzie wyglądała nieestetycznie.

W sezonie wiosennym 2019 lniane ubrania można z łatwością znaleźć w sieciowych sklepach, w tym między innymi w Massimo Dutti oraz w Mango. Naturalne, lniane ubrania produkowane w Polsce są proponowane między innymi przez takie marki, jak Line, Łyko, LeBrand, The Odder Side oraz SOVL.

Wadą lnu jest to, że bardzo łatwo się gniecie. Dlatego niekiedy stosuje się połączenie włókien lnianych z bawełną lub z wiskozą. Na topie są szczególnie zwiewne, lniane koszule w stylu oversize oraz topy i sukienki.