Kwas pirogronowy – jak działa? Kiedy pomaga?


Kwas pirogronowy – jak działa? Kiedy pomaga?

Specjalistyczne płyny z kwasem pirogronowym i kremy do codziennej pielęgnacji zawierają zwykla maksymalnie 10% tej aktywnej substancji. Kwas pirogronowy wykazuje działanie ujędrniające i napinające działając odmładzająco i dermoplastycznie.

Kwas pirogronowy jest szczególnie polecany osobom mającym skórę problemową, zwłaszcza cerę tłustą i trądzikową. Jako jeden z kwasów owocowych działa oczyszczająco i obniża pH skóry. Kosmetyki zawierające tego typu składniki są polecane szczególnie przed wykonaniem zabiegów z kwasami wykonywanymi u kosmetologa.

Kwas pirogronowy pochodzi z jabłek, sfermentowanych owoców oraz octu. Charakterystyczną cechą tego składnika aktywnego są silne właściwości sebostatyczne, antymikrobowe i dermoplastyczne. Kwas pirogronowy jest składnikem działającym antybakteryjnie i przeciwzaskórnikowo. Jeżeli jest stosowany w wyższym stężeniu i nakładany warstwowo penetruje warstwę brodawkowatą skóry właściwej.

W konsekwencji produkcja kolagenu i elastyny zostaje pobudzona. Kwas pirogronowy wykazuje działanie sebostatyczne – hamuje nadmiar wydzielanego sebum. Mimo że działa głęboko i aktywnie, może być stosowany w leczeniu skóry ze zmianami ropnymi oraz z rozszerzonymi naczynkami.

Zabiegi z użyciem kwasu pirogronowego mogą być stosowane w leczeniu trądziku w fazie aktywnej oraz trądziku różowatego i w niwelowaniu przebarwień. Pomaga on również w terapii łojotokowego zapalenia skóry.

Niemniej kwas pirogronowy nie może być stosowany w przypadku poważnych stanó zapalnych skóy, opryszczki i łuszczycy oraz atopowym zapaleniu skóry.