Porady

Krwawnik pospolity – właściwości i zastosowanie w medycynie niekonwencjonalnej

Krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium) należy do roślin leczniczych o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwzapalnych. Surowcem zielarskim są wysuszone kwiatostany krwawnika, a także ziele krwawnika zebrane w okresie kwitnienia.
Oprócz łagodzenia stanu zapalnego i antybakteryjnego działania krwawnik pospolity może poszczycić się właściwościami żółciopędnymi, bakteriostatycznymi i wiatropędnymi oraz przeciwkrwotocznymi. Wieloletnia roślina wytwarza korzenie rozrastające się pod powierzchnią. Łodyga pokryta niewielką liczbą liści dorasta do ok. 80 – 100 cm i jest zakończona kwiatostanami – płaskimi baldachogronami w kolorze białym lub różowym. Krwawnik pospolity można rozpoznać także po silnym zapachu, który jest bardzo charakterystyczny.
Właściwości krwawnika wynikają głównie z zawartości olejku eterycznego i garbników, flawonoidów i kwasów organicznych oraz soli mineralnych, choliny i triterpenów. Krwawnik pospolity jest stosowany w formie naparów w przypadku braku apetytu, wzdęć i niestrawności oraz zewnętrznych stanów zapalnych skóry i błon śluzowych. Poza tym, można stosować go zewnętrznie w formie okładów w przypadku trudno gojących się ran.
Krwawnik pospolity pobudza trawienie oraz ma właściwości hamujące krwawienia zewnętrzne i wewnętrzne, stąd jego nazwa. W medycynie niekonwencjonalnej stosuje się go nie tylko w przypadku leczenia zaburzeń i nieżytów przewodu pokarmowego, ale również w celu utrzymania prawidłowego poziomu ciśnienia krwi, leczenia stanów zapalnych pochwy, upławów i menopauzy, a także w celu zwalczania stanów zapalnych macicy i jajników.