Bez kategorii

Krótkie włosy w stylu lat 60. – androgyniczny wizerunek współczesnej kobiety

Moda na krótkie włosy rozpoczęła się w latach 50. XX wieku. Był to sposób na przełamanie stereotypów. Krótkie włosy dotychczas uchodziły za typowo „męskie fryzury”. W latach 50. nastąpił przełom.

W latach 60. Obok krótkich fryzur pojawiły się tapirowane włosy, koki (m.in. kok francuski), a także uczesania z modnymi, kobiecymi dodatkami, np. opaskami. W latach 60. modna była również prosta grzywka – pełna lub degażowana. Właśnie taka grzywka w połączeniu z krótkim cięciem jest jednym z głównym trendów nadchodzącego sezonu wiosna/lato 2019.

Krótkie cięcie, czyli fryzura na chłopczycę, z lekko wycieniowaną grzywką, wprowadza kobiecą modę w sferę androgynii. Na krótkie cięcie zdecydowali się m.in. Zoe Kravitz, Kate Hudson i Cara Delevingne. Projektanci również stawiają na krótkie cięcia, np. Versace i Michael Kors.

Androgyniczny styl charakteryzuje się tym, że kobieta kreuje cechy męskie w swoim stylu, upodabniając się do mężczyzny. Zacieranie się różnic w wizerunku między płciami w świecie mody rozpoczęło się już w latach 20. XX wieku. Yves Saint Laurent zaczął ubierać kobiety w garnitury. Współcześnie androgyniczny styl w modzie jest powiązany m.in. z feministycznymi ruchami społecznymi. Styl łączy oba schematy – żeński i męski. Kobiecy wdzięk i natura są „ubierane” w męskie fasony i dodatki charakterystyczne dla męskiej garderoby.