Kroplówka witaminowa – jak to działa?


Kroplówka witaminowa – jak to działa?

Spadek cen kroplówek witaminowych i poprawa ich dostępności sprawia, że nie tylko celebrytki mogą z nich skorzystać.

Podłączenie do kroplówki odbywa się tak, jak w szpitalu – pielęgniarka wykonuje wkłucie w przedramieniu, a następnie rozpoczyna się żywienie pozajelitowe, czyli dostarczanie składników odżywczych wprost do krwiobiegu.

Jeden zabieg tego typu kosztuje około 150 – 250 zł, w zależności od gabinetu. Kroplówki witaminowe są mieszanką witamin, minerałów i aminokwasów. Działanie koktajlu witaminowego polega na tym, że uzupełnia on deficyt składników odżywczych, a tym samym poprawiają samopoczucie, podnoszą energii i zmniejszają zmęczenie. Wlew dożylny witamin jest stosowany w medycynie jako metoda leczenia znacznego niedoboru. Co zatem lekarze mówią na temat witaminowych kroplówek? Zdania są podzielone, jednak przeważa pogląd, że dożylne podawanie składników odżywczych osobom, które nie cierpią na poważne niedobory pokarmowe może być nieskuteczne, albo nawet szkodliwe.

W procesie dożylnego żywienia jelita nie są w stanie kontrolować, które składniki odżywcze zostaną wykorzystane, a które nie. Pacjent korzystający z zabiegu nie wie, jakie dokładnie ilości składników znajdują się w koktajlu witaminowym – nie może tego wiedzieć, bo w większości przypadków gabinety zasłaniają się tajemnicą handlową. Istnieje zatem ryzyko awitaminozy, czyli nadmiaru witamin, albo podwyższonego poziomu minerałów w organizmie. Oba stany ze zdrowiem nie mają nic wspólnego.

Jeżeli masz ochotę na „koktajl witaminowy” dostarcz go organizmowi w postaci pożywienia, ewentualnie kosmetyków – no chyba że lubisz eksperymentować ze zdrowiem.