Kawa – dlaczego przestaje działać?


Kawa – dlaczego przestaje działać?

Wstajesz wczesnym rankiem – wypijasz pierwszy kubek kawy, w ciągu dnia dostarczasz kolejne porcje kofeiny swojemu organizmowi. Drugi dzień wygląda podobnie. I tak picie kawy wchodzi w nawyk, aż do pewnego momentu.

Każda osoba, która wypija duże ilości kawy każdego dnia lub nieco rzadziej, żeby pobudzić umysł do pracy, poprawić koncentrację i podnieść poziom energii, dochodzi do momentu, w którym zauważa, że wypijanie kolejnych kubków kawy nie przynosi takich rezultatów jak dawniej.

Dlaczego kawa przestaje działać? Powodów tego zjawiska jest co najmniej kilka. Po pierwsze, kawa nie usuwa zmęczenia – ani psychicznego, ani fizycznego. Zachwianie równowagi między odpoczynkiem a pracą prowadzi do stanu przemęczenia. Remedium może być tylko wypoczynek. Kawa już tu nie pomoże.

Poza tym, kawa może działać słabiej na organizm, ponieważ stopniowo przyzwyczajamy się do jej działania. Zjawisko przyzwyczajania się jest charakterystyczne dla wszystkich używek. Po pewnym czasie musisz wypijać 3 kawy dziennie, żeby osiągnąć efekt, który pierwotnie można było uzyskać poprzez wypicie jednej porcji.

Czy można zrobić coś, żeby kawa znowu zaczęła działać? Można – wystarczy na jakiś czas zastąpić ją wodą. Początkowo będzie ciężko, ale po pierwsze, organizm się “odzwyczai”, a po drugie, woda doda energii (odwodnienie także jest jedną z przyczyn zmęczenia opornego na kofeinę).

Dodaj komentarz