Jak odpoczywać efektywnie (i kreatywnie)? 5 sposobów na wypoczynek


Jak odpoczywać efektywnie (i kreatywnie)? 5 sposobów na wypoczynek

Niektórym odpoczynek kojarzy się z siedzeniem na kanapie, innym z uprawianiem sportu lub innymi formami aktywnego spędzania wolnego czasu. Rzecz w tym, że tak naprawdę żadna z tych form nie jest najlepszym rozwiązaniem.

Odpoczynek powinien być efektywny – nie mamy całej doby dla siebie. Jednocześnie powinien poprawiać kreatywne myślenie, które ułatwia radzenie sobie z codziennymi obowiązkami. Poniżej przedstawiamy pięć najlepszych form efektywnego i kreatywnego wypoczynku.

  1. Sen

Neurolodzy i psychologowie nadal zastanawiają się, dlaczego śnimy. Wiele znanych postaci wykorzystywało sny w codziennej pracy. Na przykład, Salvador Dali przedstawiał sny na swoich obrazach, poprawiając kreatywność. Nie ulega wątpliwości, że sen jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania. Jeżeli czujesz, że nie masz ochoty na robienie czegokolwiek i padasz z nóg, utnij sobie drzemkę. Nie zaniedbuj też codziennego 8-godzinnego snu.

  1. Planowanie i „programowanie”

Każdego dnia planujesz, co musisz zrobić? Kiedy następnym razem wykonasz tzw. checklistę skreśl z niej połowę pozycji, które nie wymagają niezwłocznego wykonania i przenieś je na drugi dzień. W ich miejsce wpisz rodzaj aktywności, który potraktujesz jako odpoczynek (uwaga, sprzątanie mieszkania nie jest formą odpoczynku).

Drugą kwestią jest zaprogramowanie się na odpoczywanie. Mamy tendencję do ciągłego myślenia o pracy, co uniemożliwia efektywny i kreatywny wypoczynek. Wychodząc z miejsca pracy wyłącz myślenie o obowiązkach zawodowych. Pomyśl o swoich pasjach, marzeniach i odpoczynku, który zamierzasz sobie zafundować.

  1. Medytacja

Nic tak nie męczy i nie obniża kreatywności jak stres. Najbardziej skuteczną formą zwalczania stresu jest natomiast medytacja. Wystarczy kilkanaście minut dziennie – lub więcej, jeżeli potrzebujesz. Medytację możesz połączyć z jogą lub pilatesem.

  1. Dodatkowe hobby

Meryl Streep szydełkuje, Warren Buffet gra na instrumencie ukulele – to ich dodatkowe hobby, dzięki którym pozwalają umysłowi odpocząć. Kevan Lee w artykule dla „Fast Company” wskazał wprost, że dodatkowe hobby (lub projekty, jak kto woli) są ważną formą powrotu do równowagi mentalnej i zachowania zdrowia psychicznego. Niektóre koncerny wręcz zachęcają do tego swoich pracowników.

  1. Spacer

Formą efektywnego odpoczynku poprawiającego kreatywność jest też spacer. Podczas spacerowania nie obciążasz mocno zdrowia fizycznego, a jednak pozostajesz w ruchu. Możesz poznać nowe miejsca, obcować z naturą i spędzać czas z bliskimi. Spacer jest także czasem, w którym można uporządkować myśli, podjąć trudne decyzje, przemyśleć wiele spraw, aby powrócić do domu z „czystą” głową.