Moda

Garderoba w kratę – top of the top jesiennych wzorów

Drobna pepitka, szykowna szkocka krata oraz inne warianty tego wzoru bez problemu znajdziesz w sieciówkach, do których trafiły wprost z wybiegów. Projektanci inspirowali się nie tylko wzorami zwierzęcymi.

Trudno wyobrazić sobie jesienną garderobę bez kratki. Ten wzór obecny w kolekcjach największych domów mody już w ogóle nie dziwi – w końcu to klasyka jesienno – zimowych stylizacji. Zdecydowanie najbardziej modna w tym sezonie jest szkocka krata, czyli tartan. Postawili na nią m.in. Marc Jacobs, Christopher Bailey (Burberry). Tartan wystąpił w roli głównej zarówno podczas paryskiego, jak i nowojorskiego domu mody.

Szkocka krata dobrze prezentuje się w formie męskich marynarek, trenczów i płaszczy – w odcieniach typowych dla jesieni, czyli głównie brązów, żółci i czerwieni. Spośród chłodnych deseni można wymienić printy w zielonym i niebieskim wariancie szkockiej kraty – je także można znaleźć w popularnych sieciówkach (np. spódnice, koszule, sukienki).

Charakterystyczną cechą kratki jest jej uniwersalny i ponadczasowy charakter. Występuje jako bazowy print zarówno w damskiej, jak i męskiej garderobie, nie schodząc z piedestału przez wiele sezonów. W ubiegłym roku krata była modna w szarych wariantach kolorystycznych. W tym sezonie jest bardziej barwna. Klasyczną kratę w neutralnych odcieniach także można jednak znaleźć (m.in. u Fendi, Max Mara).