Bez kategorii

Gama kolorów sezonu wg Instytutu Pantone. Znamy kolor roku 2019!

Pantone Color Institure (potocznie: Instytut Pantone) tworzy raporty na temat najmodniejszych kolorów sezonu oraz coroczny raport na temat koloru roku. Zarówno lista odcieni na nadchodzący sezon, jak i kolor roku zostały już wskazane.

Raport Instytutu Pantone obejmuje łącznie 16 kolorów, które można podzielić na cztery grupy: ciepłe odcienie żółci, pomarańczy i czerwieni, odcienie różu, chłodne odcienie zieleni i błękitu oraz neutralne odcienie bieli, beżu i brązu.

Ciepłe odcienie żółci, pomarańczy i czerwieni

Żółto – złoty kolor Aspen Gold otwiera paletę ciepłych odcieni modnych w nadchodzącym sezonie. Towarzyszy mu kurkuma – Turmeric oraz żółć wpadająca w pomarańcz nazwana jak owocowy drink (Mango Mojito). Oprócz tych kolorów modna będzie soczysta pomarańcza Fiesta i głęboka czerwień Jester Red.

Odcienie różu

Róż będący najbardziej kobiecym z odcieni pojawi się w modzie w trzech odsłonach – słodkiego pudrowego różu Sweet Lilac, intensywnej fuksji Pink Peacock oraz złoto – koralowej barwy Living Coral przywodzącego na myśl wakacje na egzotycznej plaży otoczonej rafą koralową.

Chłodne odcienie zieleni i błękitu

Zieleń jest dominującym kolorem kojarzącym się z wiosną. W 2019 r. w modzie zieleń będzie występowała wiosną w dwóch obliczach – intensywnej zieleni Pepper Stem i ciemnego odcienia Terrarium Moss. Paletę chłodnych barw uzupełnia królewski błękit Princess Blue oraz stonowany, neutralny i głęboki granat Eclipse.

Neutralne odcienie bieli, beżu i brązu

Najbardziej spokojną grupę barw w sezonie wiosna/lato 2019 r. będą reprezentowały odcień zabrudzonej bieli Sweet Corn, kremowy odcień Soybean oraz brązy: Brown Granite i Toffee.

Kolor roku 2019 wg Pantone

Jedna z wyżej opisanych barw została jednocześnie ogłoszona odcieniem roku – mowa o Living Coral. Połączenie złota i koralowego odcienia jest bardzo ciepłe, intensywne i przywodzące na myśl pozytywne emocje. Living Coral ma znaczenie nie tylko estetyczne – nazwa nawiązuje do raf koralowych – zagrożonych ekosystemów, które wymagają większych starań ze strony polityków i społeczeństwa. Z czym łączyć tę barwę? Z lazurowym błękitem oraz odcieniem piasku prezentuje się spektakularnie.

Living Coral, podobnie jak Ultra Violet, znajdzie się w szafie każdej fashionistki – będzie modny przez cały rok. Spośród pozostałych kolorów przedstawionych w raporcie Instytutu Pantone warto wybrać takie odcienie, które pasują do posiadanego typu urody oraz indywidualnych upodobań. Zbyt obszerna i pstrokata garderoba nie jest dobrym rozwiązaniem. Wybieraj mądrze stawiając na odcienie, które pasują do kolorów już obecnych w szafie, albo postaw na tzw. total look, gdzie dominuje jeden kolor. W ten sposób unikniesz gromadzenia nadmiaru ubrań, których ze względu na kolorystykę nie możesz stylowo połączyć z elementami swojej garderoby.

Podsumowanie

Wyżej opisane kolory będą na topie przez najbliższe 6 miesięcy, począwszy od marca otwierającego sezon wiosna/lato 2019, a skończywszy na ostatnim dniu sierpnia. Omówiona pokrótce paleta barw będzie widoczna nie tylko w modzie, ale również w makijażu i w aranżacji wnętrz. Paleta zaproponowana przez Instytut Pantone jest bardzo różnorodna – obejmuje zarówno neutralne barwy, jak i bardzo nasycone, barwy ciepłe i chłodne. Nadchodzący sezon będzie pełny kolorów niosących pozytywny ładunek emocjonalny, albo całkowicie neutralnych. Zabrakło szarości i innych ponurych odcieni. Poczekamy na nie zapewne do sezonu Fall/Winter 2019/2020.