Bez kategorii

EGF – komórkowy czynnik wzrostu. Jak wpływa na skórę?

Komórkowe czynniki wzrostu, do których należy między innymi EGF – są niskocząsteczkowymi białkami sygnałowymi należącymi do grona cytokin. Są to substancje naturalnie występujące w organizmie człowieka.

Działanie EGF polega na łączeniu się z receptorami na powierzchni komórek docelowych. Białko wiążące się z receptorem komórkowym uruchamia szlak sygnalizacji wewnątrzkomórkowej. Cytokiny wywierają bezpośredni wpływ na funkcjonowanie komórek, ponieważ stymulują podział komórkowy, wzrost i różnicowanie się komórek.

EGF mogą być zastosowane w leczeniu chorób nowotworowych. Wykorzystuje się je także w leczeniu trudno gojących się ran. Czynniki wzrostu są obecne również w przemyśle kosmetycznym. Produkty zawierające peptydy i czynniki wzrostu to głównie marki koreańskie, które jako pierwsze zaczęły wykorzystywać te składniki w produkcji kosmetyków.

Komórkowe czynniki wzrostu dostępne w formie kosmetyków są otrzymywane metodami biomolekularnymi. Są to syntetyczne związki naśladujące naturalne substancje. Kosmetyki zawierające czynnik wzrostu EGF są wykorzystywane głównie do poprawy procesów odnowy komórkowej. Spowalniają one procesy starzenia się skóry, w tym powstawania zmarszczek.

Bardzo często EGF jest łączony z peptydami, albo innymi czynnikami wzrostu, które wykazują synergistyczne działanie wpływając na różne poziomy struktury skóry. Działanie EGF jest skoncentrowane na stymulowaniu fibroblastów do produkcji kolagenu, wspieraniu gojenia się ran i stymulowaniu migracji keratynocytów.