Dietetyczne sposoby oczyszczania jelit


Dietetyczne sposoby oczyszczania jelit

Potrzeba oczyszczenia jelit pojawia się w momencie, kiedy w jelitach zostanie nagromadzonych zbyt dużo toksyn oraz powstają zbite masy kałowe, przyczyniające się do zaparć. Toksyny spowalniają metabolizm. Dlatego warto zadbać o dietę, aby uniknąć wzrostu wagi.

W jelitach gromadzi się większość toksyn – są to produkty przemiany materii. U osób niewypróżniających się regularnie i niepijących wystarczającej ilości wody, toksyny zalegają przez dłuższy czas w jelitach. Mogą one przyczynić się do rozwoju chorób autoimmunologicznych i alergii. Toksyny mogą także przyczynić się do zaburzeń odporności.

Warzywa, owoce i kasze

Chcąc efektywnie oczyścić jelita, należy na kilka dni odstawić ciężkostrawne produkty i zrezygnować ze spożywania produktów pochodzenia zwierzęcego. Spożywanie warzyw, owoców i kasz oraz dużych ilości wody i zielonej herbaty, pozwala dostarczyć organizmowi odpowiedniej ilości błonnika, zwanego też włóknem pokarmowym.

Włókno pokarmowe nie jest trawione przez organizm. W jelitach błonnik pęcznieje, ponieważ pochłania wodę. Powstająca w ten sposób masa oczyszcza jelita ze złogów niczym miotła lub odkurzacz.

Błonnik naturalny w proszku

Można wykorzystać do walki ze złogami jelitowymi błonnik naturalny w proszku, który można dodawać na przykład do owsianki lub jogurtu z owocami. Stosując jednak tego typu preparaty pamiętajmy jednocześnie o zwiększeniu spożycia wody mineralnej i ograniczeniu spożycia kawy, czarnej herbaty i innych odwadniających organizm napojach.

Ziołowe napary

Kolejną metodą dietetycznego oczyszczania jelit jest spożywanie naparów przygotowanych z ostropestu plamistego, mięty pieprzowej, rumianku lub kopru włoskiego. Zamiast ziołowych naparów można pić na oczyszczenie jelit sok z kiszonych ogórków lub sok z cytryny. Jednakże, dwa ostatnie preparaty dla osób o wrażliwych jelitach mogą okazać się zbyt silne.

Proces oczyszczania jelit ze złogów trwa około 2 tygodni. W tym czasie organizm pozbywa się zanieczyszczeń i toksyn, które zostały zgromadzone w organizmie przez ostatnie kilka miesięcy. Organizm został wyposażony w mechanizmy pozwalające na usuwanie toksyn i ubocznych produktów przemiany materii, niemniej jeżeli jest ich zbyt dużo, mechanizmy te okazują się niewydolne.

Po zakończeniu procesu oczyszczania jelit waga może spaść o kilka kilogramów – w organizmie przeciętnego człowieka może znajdować się nawet do 7 kg złogów jelitowych – to efekt braku ruchu, jedzenia w pośpiechu i złej diety. Warto zatem zafundować jelitom detoks co pół roku, aby uniknąć tworzenia się złogów i kałowych kamieni – dla lepszego samopoczucia i zdrowia.