Dieta przeciw rozszczelnieniu jelit – podstawowe zasady i efekty


Dieta przeciw rozszczelnieniu jelit – podstawowe zasady i efekty

Rozszczelnienie jelit jest konsekwencją uszkodzenia bariery jelitowej i następczego rozwoju zespołu jelita przesiąkliwego, czyli nieszczelności kosmków jelitowych. W rezultacie do krwi przenikają substancje, które nie powinny się tam znaleźć, na przykład antygenty bakteryjne, toksyny a nawet niestrawione składniki pokarmowe.

Do przyczyn tzw. jelita przesiąkliwego należą między innymi stosowanie używek, stras, nadużywanie środków farmakologicznych i przebyte infekcje. Dieta stosowana w leczeniu rozszczelnienia jelit wymaga wyeliminowania niektórych składników pokarmowych, które są uznawane za szkodliwe dla jelit u chorej osoby.

Zespół nieszczelnego jelita objawia się nie tylko zaburzeniami pracy układu trawiennego, takimi jak wzdęcia, zaparcia, biegunki, bóle brzucha, alergie pokarmowe, czy zgaga i nudności. W przebiegu tej choroby występują również objawy skórne, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia pamięci, koncentracji i snu oraz zmiany nastroju.

Należą do nich gluten, nabiał, cukier rafinowany i tłuszcze trans. Zalecane jest również spożywanie prostych posiłków, które są oparte na niewielu składnikach. Niektórym osobom dietetycy rekomendują stosowanie diety rozdzielnej.

Jadłospis osoby cierpiącej na zespół rozszczelnienia jelit opiera się głównie na mięsie i warzywach, w tym również warzywach kiszonych. Błona śluzowa jelit wymaga regeneracji, w której pomagają aminokwasy glicyna i prolina.

W diecie przeciw rozszczelnieniu jelit mogą zostać włączone określone suplementy, jednak ich wybór należy skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie i z dietetykiem. Najczęściej stosowane rodzaje suplementów diety to maślan sodu, enzymy trawienne i l-glutamina. Niemniej nieumiejętne stosowanie suplementów diety może bardziej zaszkodzić niż pomóc, więc nie warto stosować ich bez konsultacji z lekarzem.

Odpowiednio opracowana dieta pomaga zapobiegać powikłaniom tej choroby, rozwojowi innych chorób na jej podłożu oraz wspiera proces leczenia.