Chcesz schudnąć? Nie pij kawy po 10.00.


Chcesz schudnąć? Nie pij kawy po 10.00.

Amerykańscy dietetycy i lekarze są zdania, że najbardziej korzystne dla metabolizmu jest spożywanie kawy w ciągu 3 – 4 godzin po przebudzeniu. Wówczas organizm wytwarza zdecydowanie najmniej kortyzolu, a spożycie kawy przynosi oczekiwane efekty. Po godzinie 10.00 jest już tylko gorzej.

Spożywanie kawy po godzinie 10.00 może powodować podniesienie poziomu hormonu stresu. Kortyzol nie sprzyja odchudzaniu – jego podwyższony poziom sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Wysoki poziom kortyzolu przyczynia się też do podwyższenia poziomu glukozy we krwi, co również nie sprzyja ani odchudzaniu, ani dobremu zdrowiu.

Kolejny powód, dla którego nie warto pić kawy po południu, to trudności z zasypianiem. Kofeina może skutecznie zaburzyć naturalny rytm snu i doprowadzić do problemów z zasypianiem, częstych wybudzeń i przedwczesnej pobudki. Przeciętnie, każdy człowiek potrzebuje około 7 – 9 godzin snu. Jeżeli sen jest krótszy, zwiększa się apetyt w ciągu dnia, ponieważ poziom hormonu głodu jest wyższy. Dodatkowo, podwyższony poziom kortyzolu przyczynia się do uruchomienia trybu oszczędzania energii.

Dodatkowo, dietetycy są zdania, że kawa spożywana po 10.00 sprzyja podjadaniu słodkich przekąsek i deserów, z których należy raczej zrezygnować. Po godzinie 10.00 warto spożywać herbatę- zieloną, czerwoną lub białą, albo yerba mate, stanowiące źródło cennych antyoksydantów i przyspieszających metabolizm.