Bez kategorii

Ceramid NG w kosmetykach – jak to działa?

Ceramidy są organicznymi związkami chemicznymi należącymi do grona lipidów. Są one obecne w warstwie rogowej naskórka. Według aktualnej wiedzy w skórze człowieka występuje 11rożnych ceramidów.

Ich charakterystyczną cechą jest to, że ściśle do siebie przylegają zapewniając nieprzepuszczalną powłokę dla wody. Ceramidy wpływają również na utrzymanie stałej temperatury skóry i decydują o jej elastyczności.

Pod wpływem mydeł, detergentów i rozpuszczalników powłoka ceramidowa ulega uszkodzeniu. Staje się ona także słabsza wraz z wiekiem, co jest zauważalne zwłaszcza po 40. roku życia. W okresie zimowym powłoka ceramidowa także jest narażona na uszkodzenia. Odpowiednie kosmetyki wspierają jej odbudowę, poprawiając barierę ochronną skóry i chroniąc ją przed utratą nawilżenia.

Do podstawowych funkcji ceramidu NG należy utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry. Wpływa to nie tylko na zdrowie skóry, ale również na jej wygląd. Na suchej skórze szybciej i łatwiej tworzą się zmarszczki.

Kolejną ważną funkcją ceramidu NG jest współtworzenie bariery ochronnej skóry, zabezpieczającej ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promieniowanie UV, mróz i wiatr oraz gwałtowne zmiany temperatury. Ceramid NG umożliwia również utrzymanie odpowiedniego poziomu elastyczności rogowej warstwy naskórka i zapobiega nadmiernemu łuszczeniu się martwych komórek.

Stosowanie kosmetyków zawierających ceramidy powoduje również spowolnienie pojawiania się pierwszych oznak starzenia się skóry. Nawilżające produkty na bazie ceramidów mogą być stosowane w połączeniu z lekami w atopowym zapaleniu skóry oraz w przypadku stanów zapalnych.

Obecnie w przemyśle kosmetologicznym znajdują zastosowanie ceramidy pochodzenia zwierzęcego, syntetycznego i roślinnego. Zdecydowanie największym uznaniem cieszą się ceramidy roślinnego pochodzenia, zwane też fitoceramidami, ponieważ poprawiają funkcje bariery skórnej najbardziej efektywnie, jako że najbardziej przypominają pod względem budowy chemicznej ceramidy naturalnie występujące w skórze.