Brodawka łojotokowa – przyczyny, objawy i metody leczenia


Brodawka łojotokowa – przyczyny, objawy i metody leczenia

Brodawka łojotokowa nazywana także brodawką starczą jest łagodną zmianą naskórkową, która m okrągły kształt, a czasami jest nawet uszypułowana.

Brodawki łojotokowe mają skłonność do rogowacenia. Na jej wierzchu znajdują się zagłębienia wypełnione sebum i zrogowaciałym naskórkiem. W dotyku zmiany te są chropowate. U kobiet brodawki łojotokowe często występują pod piersiami i na piersiach. Do powstawania brodawek łojotokowych przyczyna się częste opalanie i ekspozycja na promienie słoneczne. Niemałe znaczenie mają też czynniki genetyczne.

Tego typu zmiany skórne nie są zagrożeniem dla zdrowia i życia, jednak mogą być problemem estetycznym. Poza tym, pacjentki samodzielnie nie powinny stawiać diagnozy – zalecane jest skonsultowanie się z dermatologiem, który oceni, czy zmiana skórna ma charakter brodawki łojotokowej, czy też może konieczne jest rozpoczęcie leczenia.

Współczesna medycyna estetyczna zna sposoby usuwania brodawek łojotokowych. Łagodna zmiana skórna może być usuwana metodami farmakologicznymi, albo zabiegowymi. Farmakoterapia polega na stsowaniu leków działających złuszczająco. Terapia jest długotrwała i wymaga systematyczności. Dlatego wiele osób wybiera metody zabiegowe, np. łyżeczkowanie. Polega ono na uusnięciu zmiany łyżeczką dermatologiczną wykonany w znieczuleniu miejscowym.

Dwie inne metody to krioterapia i laseroterapia – krioterapia polega na zamrażaniu zmiany ciekłym azotem, z kolei laseroterapia polega na usunięciu brodawki laserem. Każdy z zabiegów może jednak powodować powstanie blizny.