Biegunka podróżnych – przyczyny, objawy, leczenie


Biegunka podróżnych – przyczyny, objawy, leczenie

Zbliża się okres wakacyjny, związany z wyjazdami i podróżowaniem. Niemniej wakacje, zwłaszcza zagraniczne, do tropikalnych krajów i miejsc, gdzie panują niezbyt dobre warunki sanitarne, mogą zostać przerwane biegunką podróżnych.

Biegunka podróżnych jest zespołem objawów żołądkowo – jelitowych, spowodowanych zakażeniem przewodu pokarmowego. Infekcja jest następstwem spożycia zanieczyszczonych mikrobiologicznie pokarmów lub napojów. W obszarach, gdzie są złe warunki sanitarne, a także w krajach tropikalnych. U osób podróżujących w umiarkowanej strefie klimatycznej biegunka podróżnych.

Przyczyny biegunki podróżnych

Najczęściej biegunka podróżnych jest powodowana przez bakterie należące do gatunku Escherichia coli. Wirusy również mogą spowodować biegunkę podróżnych, ale to około 5 – 10% przypadków. Zaledwie 5% zachorowań na biegunkę podróżnych jest spowodowanych przez pasożyty. Największe ryzyko zachorowania występuje w Indiach, Afryce i południowo – wschodniej części Azji oraz Ameryki Łacińskiej. W zależności od regionu biegunka podróżnych jest nazywana klątwą Faraona, Delhi – belly, albo zemstą Montezumy.

Objawy biegunki podróżnych

Do głównych objawów biegunki podróżnych należą bóle brzucha, nudności i wymioty, gorączka oraz wodniste wypróżnienia. Objawy mogą pojawić się nagle, w ciągu pierwszych dwóch tygodni podróży. U niektórych osób symptomy biegunki podróżnych mogą wystąpić dopiero po powrocie z wakacji. Biegunce podróżnych towarzyszą wzdęcia brzucha, biegunka z domieszką krwi lub śluzu. Klątwa faraona jest szczególnie niebezpieczna dla osób chorych na cukrzycę oraz choroby układ pokarmowego. Ci turyści są bardziej narażeni na powikłania lub odwodnienie.

Biegunka podróżnych a inne choroby

Biegunka podróżnych grozi odwodnieniem – w tym kontekście jest niebezpieczna. Niemniej bardziej niebezpieczne mogą być inne choroby, które objawiają się podobnie do biegunki podróżnych. Wodniste wypróżnienia występujące w ilości ponad 10 na dobę, w obszarach zagrożonych cholerą mogą sugerować zachorowanie na tę chorobę.

Wysoka gorączka, której towarzyszą biegunki z domieszką krwi lub śluzu jest charakterystycznym objawem malarii. Ponadto, jeżeli biegunce towarzyszy ciężkie odwodnienie, albo uporczywe wymioty, konieczne jest podjęcie leczenia kroplówkami nawadniającymi.

Leczenie biegunki podróżnych

Leczenie biegunki podróżnych wymaga spożywania dużej ilości napojów bezpiecznych pod względem mikrobiologicznym. Jako przykład można wskazać butelkowaną wodę mineralną, albo świeżo przygotowane płyny. Chcąc uniknąć odwodnienia należy wypijać doustne preparaty nawadniające zawierające elektrolity i glukozę. Osoby dorosłe mogą stosować leki hamujące perystaltykę jelitową, np. leki zawierające loperamid. Bardzo często leczenie farmakologiczne jest połączeniem loperamidu i odpowiedniego antybiotyku, co wymaga konsultacji z lekarzem.