Baza pod makijaż, jej działanie, rodzaje i zastosowanie


Baza pod makijaż, jej działanie, rodzaje i zastosowanie

Baza pod makijaż jest kosmetykiem, który ma za zadanie wygładzić niedoskonałości i przygotować skórę na zaaplikowanie kosmetyków do makijażu.

Baza pod makijaż zmniejsza widoczność zmarszczek i rozszerzonych porów oraz działa nawilżająco. Kosmetyk przedłuża trwałość makijażu, zwłaszcza podkładu i cieni do powiek. Baza pod makijaż nie powinna zawierać silikonów, jeżeli masz cerę trądzikową, bo dodatkowo pogorszy jej stan.

Bazy pod makijaż można podzielić według dwóch kryteriów, a mianowicie według kryterium właściwości oraz przeznaczenia. Na rynku kosmetycznym znajdziesz kosmetyki przygotowujące skórę do makijażu mające właściwości:

  • liftingujące (polecane kobietom 40+)

  • rozświetlające (dla cery zmęczonej, pozbawionej blasku, ziemistej)

  • matujące (dla cery tłustej)

  • mocno kryjące (dla cery z niedoskonałościami, przebarwieniami)

Poza tym, niektóre bazy są uniwersalne – nakładamy je na całą twarz. Inne zaś są dedykowane wyłącznie do stosowania pod szminkę lub pod cienie do powiek.

Stosowanie bazy pod makijaż na co dzień mogłoby bardzo obciążyć skórę i pogorszyć jej kondycję. Alternatywą dla tego typu kosmetyków są tzw. startery pod makijaż, które oferuje co najmniej kilka firm kosmetycznych produkujących kosmetyki do pielęgnacji skóry. Ich działanie jest skoncentrowane na utrwaleniu make – upu przy jednoczesnym nawilżeniu cery.

Bazy pod makijaż są niezastąpione, kiedy wykonuje się makijaż ślubny, wieczorowy i dzienny, ale na wyjątkowe okazje (np. pierwsza rozmowa o pracę, ważne spotkanie biznesowe, spotkanie rodzinne, imprezy okolicznościowe).