Balsam brązujący czy samoopalacz – co wybrać?


Balsam brązujący czy samoopalacz – co wybrać?

Alternatywą dla solarium i kąpieli słonecznych są kosmetyki barwiące skórę na ciemniejszy odcień. Można wyróżnić dwa rodzaje takich kosmetyków – balsam brązujący i samoopalacz. Balsam brązujący oprócz właściwości samoopalających posiada także inne działanie – nawilżające, regenerujące lub ujędrniające. Samoopalacz zapewnia natomiast natychmiastowy efekt.

Oba kosmetyki mają postać kremu lub balsamu, niemniej samoopalacz może występować także w postaci sprayu lub chusteczek nasączonych samoopalaczem. Za efekt złotej opalenizny odpowiada substancja wchodząca w reakcję z proteinami znajdującymi się w naskórku. Substancja ta nie wnika głębiej, dlatego po złuszczeniu się warstwy rogowej naskórka znika też opalenizna.

Tajemniczy składnik balsamów brązujących i samoopalaczy to dihydroksyaceton, który może mieć formę naturalną lub syntetyczną. Zdecydowanie bardziej polecane są balsamy zawierające naturalną postać tego związku. Nie zapewnia ona natychmiastowych efektów – opalenizna pojawia się stopniowo pod wpływem stosowania kosmetyku. Rezultat widać po 3 – 4 dniach.

Samoopalacze z reguły zawierają dużą ilość sztucznego dihydroksyacetonu, który po kilku godzinach nadaje skórze opalony wygląd – efekt jest mniej naturalny niż w przypadku balsamu brązującego. Zarówno samoopalacze, jak i balsamy brązujące mogą być dostępne w wariancie przeznaczonym do pielęgnacji ciała i w wariancie przeznaczonym do pielęgnacji ciała i twarzy.

Wybór między dwoma kosmetykami jest prosty – osoby, którym zależy na uzyskaniu naturalnego efektu powinny zdecydować się na balsam brązujący. Natomiast w przypadku, gdy efekt opalenizny ma być natychmiastowy, lepiej zastosować samoopalacz.