Balon żołądkowy – efekty i ryzyko powikłań


Balon żołądkowy – efekty i ryzyko powikłań

Umieszczenie balonu żołądkowego jest metodą leczenia otyłości „incision free”, która nie wymaga wykonania chirurgicznego cięcia. Zabieg polega na wprowadzeniu do żołądka balonu, który zostaje napełniony płynem lub powietrzem, co zmniejsza objętość żołądka.

Balon zostaje umieszczony w żołądku za pomocą specjalnego gastroskopu. Następnie balon zostaje napełniony płynem lub powietrzem do objętości około 400 – 700 ml. Dzięki temu balon nie przemieści się poza żołądek, a jedynie bezpiecznie ograniczy jego objętość. Celem zabiegu jest doprowadzenie do stanu, w którym pacjent będzie spożywał mniej pokarmów, ponieważ szybciej odczuje sytość. Balon jest umieszczany w żołądku na około 6 miesięcy.

W czasie stosowania balonu żołądkowego konieczne jest stosowanie zbilansowanej diety i kształtowanie zdrowych nawyków żywieniowych. W przeciwnym razie dojdzie do powrotu do dawnego sposobu żywienia, po usunięciu balonu żołądkowego. Omawiana metoda jest polecana osobom otyłym. BMI nie musi przekraczać jednak poziomu 40, co jest wymagane w odniesieniu do innych operacji bariatrycznych.

Procedura trwa przez około 20 – 30 minut, niemniej osoba, u której został wszczepiony balon żołądkowy, powinna pozostać w szpitalu przez jedną dobę, pozostając pod obserwacją. Pacjent po wyjściu ze szpitala może stosować różne posiłki, ale w mniejszych ilościach. Po spożyciu zbyt obfitego posiłku chory może odczuwać nudności. Zjedzenie bardziej obfitego posiłku może zakończyć się wymiotami.

Osoba przestrzegająca diety, stosująca balon żołądkowy, może stracić około 35% masy ciała. Niektórzy pacjenci po usunięciu balonu żołądkowego mogą spożywać nadal mniejsze porcje posiłków – ze względu na przyzwyczajenie.

Balon żołądkowy może powodować powikłania. Ryzyko powikłań jest związane z uszkodzeniem przełyku lub żołądka. Istnieje również niewielkie ryzyko przedziurawienia ściany żołądka przez uciskający balon. Do najczęstszych powikłań jakie występują u osób stosujących balon żołądkowy jest przemieszczenie się balonu do dalszych odcinków przewodu pokarmowego, jeżeli balon został nieprawidłowo wypełniony płynem lub powietrzem. W takich sytuacjach konieczne jest przeprowadzenie interwencji chirurgicznej. Osoba, która chce zdecydować się na stosowanie balonu żołądkowego, powinna mieć świadomość ryzyka powikłań.