Bez kategorii

5- dniowa dieta jabłkowa – jak to działa?

Dieta jabłkowa jest dietą cud trwającą tylko 5 dni, podczas których można schudnąć około 3 kg. Jabłka są owocami o wysokiej zawartości składników odżywczych, które pomagają schudnąć, zapobiec rozwojowi nowotworów, zmniejszyć ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 i zwiększyć odporność.

W pierwszym dniu diety możesz jeść tylko jabłka na śniadanie, obiad i kolację. W drugim dniu diety jabłka jesz tylko na śniadanie i kolację. Na obiad zjedz jabłka i warzywa. Od trzeciego dnia możesz zjeść owoce, soki owocowe, warzywne smoothie, a także białko i produkty mleczne na każdy posiłek główny, w tym m.in. jabłka.

Jabłka są bogate w witaminy, minerały i błonnik oraz zawierają bardzo mało kalorii – ok. 80 – 100 kcal w zależności od wielkości owocu. Błonnik zawarty w jabłkach wiąże cząsteczki tłuszczu zapobiegając absorpcji tłuszczu w jelitach, a następnie zostaje wydalony z organizmu. Jabłka zapewniają również uczucie sytości na dłużej. Spożywanie jabłka przed każdym głównym posiłkiem zmniejsza apetyt i zapobiega przejedzeniu.

Podczas stosowania diety jabłkowej możesz spożywać sezonowe owoce i warzywa z lokalnego rynku, kurczaka bez skóry, ryby, jaja, tofu i grzyby. Spośród produktów mlecznych dopuszczalne są mleko i jogurt o niskiej zawartości tłuszczu, a także niewielkie ilości sera. Nie musisz całkowicie rezygnować z produktów zbożowych – możesz jeść wielozbożowe lub pełnoziarniste chleby i herbatniki, ale w ograniczonych ilościach, podobnie jak oleje i tłuszcze (oliwa z oliwek, olej ryżowy, olej rzepakowy, olej z gorczycy).

Unikaj kawy i alkoholu, zastępując je świeżymi sokami owocowymi, wodą kokosową, maślanką oraz koktajlami warzywnymi. Należy unikać gotowych soków z dodatkiem cukru, przetworzonych produktów i pełnotłuszczowego nabiału oraz tłustych mięs.

Dieta jabłkowa nie polega wyłącznie na jedzeniu jabłek, choć są one głównym elementem jadłospisu. Z tego względu, że nie jest całkowicie zbilansowana, nie warto stosować jej dłużej niż 5 dni. Po zakończeniu jabłkowego detoksu poczujesz się lżej i pomimo bycia na diecie nie będziesz odczuwać głodu, ani wilczego apetytu.