20 produktów przyspieszających metabolizm


20 produktów przyspieszających metabolizm

Metabolizm jest sumą przemian energetycznych zachodzących w organizmie. Jeżeli jego tempo jest niskie, może pojawić się problem nadwagi lub trudności z odchudzaniem.

Niektóre produkty w naturalny sposób potrafią przyspieszyć metabolizm, ponieważ zawierają substancje mające wpływ na tempo przemian energetycznych, wpływając tym samym na szybsze przemieszczanie się treści jelitowej, szybsze trawienie pokarmu oraz usuwanie toksyn, które spowalniają metabolizm.

Zielone warzywa

Pięć spośród produktów przyspieszających metabolizm to zielone warzywa – ogórek, szpinak, brokuły, sałata i szparagi. Zawierają one dużo wody i błonnika, dzięki którym przyspieszają przesuwanie treści w jelitach. Błonnik wiąże cząsteczki tłuszczu w przewodzie pokarmowym i usuwa je z organizmu. Podobnie wpływa na toksyny.

Inne owoce i warzywa

Wśród owoców i warzyw przyspieszających metabolizm można wymienić także truskawki, jabłka, pomidory, arbuza i marchewkę oraz awokado. Zawierają one dużo wody i błonnika, ale awokado dodatkowo zawiera zdrowe tłuszcze NNKT. Awokado usprawnia procesy trawienne oraz zapobiega zaparciom i nadmiernemu zatrzymywaniu wody w tkankach organizmu, podobnie jak truskawki, jabłka, pomidory i arbuz. Z kolei marchew działa oczyszczająco na organizm i reguluje procesy trawienia.

Cytryna, kawa i zielona herbata

Sok z cytryny rozcieńczony wodą i zielona herbata to dwa napoje, które powinny znaleźć się w jadłospisie każdego, kto chce przyspieszyć metabolizm. W przyspieszeniu metabolizmu pomaga również kofeina.

Migdały, płatki owsiane i białka jaj

Zarówno migdały, jak i białka jaj są bardzo bogate w proteiny, które znacząco przyspieszają metabolizm. Dodatkowo, migdały zawierają dużo błonnika, który po połączeniu z wodą oczyszcza jelita, usuwa toksyny i niestrawione resztki pokarmowe. Cennym źródłem błonnika są także płatki owsiane.

Przyprawy

Wiele przypraw można wykorzystać do wspomagania procesów trawiennych i przyspieszenia metabolizmu. Niemniej najlepsze działanie w tym zakresie wykazują imbir, czosnek i czerwona papryczka chili.