Bez kategorii

10 wspaniałych miejsc, które warto zobaczyć w 2020 r.

Zastanawiasz się, gdzie pojechać na wakacje? Poniżej przedstawiamy dziesięć wspaniałych miejsc, które zdecydowanie warto zobaczyć w 2020 r. Na naszej liście znalazły się zarówno miasta europejskie, jak i miejsca położone poza starym kontynentem.

Galway – europejska stolica kultury

Galway będzie europejską stolicą kultury w 2020 r. To okazja, aby przejść na ekologiczny tryb życia i wziąć udział w choćby jednym z 1900 wydarzeń zaplanowanych nad Jeziorem Connemary. Miasto położone w zachodniej części Irlandii postanowiło podkreślić kulturę celtycką w ramach promowania turystyki w Irlandii. Tytułem przykładu można wskazać na projekt Baa Baa, który przedstawia owce z perspektywy ekologicznej i kulturowej.

Saloniki – stolica Macedonii

Saloniki są drugim co do wielkości miastem w Grecji, nieco przyćmionym blaskiem Aten i wysp greckich. Warto jednak wybrać się do Salonik, gdzie atmosfera jest spokojna i można cieszyć się słoneczną pogodą w nadmorskim mieście przez cały rok. Stare miasto Ano Poli jest urokliwym labiryntem kolorowych uliczek, które zapraszają na spacery. W Salonikach znajduje się wiele starożytnych zabytków, w tym Agora z III w. p.n.e.

Maastricht – serce Europy

To tutaj w 1992 r. podpisano słynny traktat z Maastricht. Dzięki temu wydarzeniu miasto holenderskie zyskało światową sławę. Maastricht jest malowniczym miastem i jednym z najstarszych w Holandii. Historyczne centrum Masstricht jest połączeniem zabytków i nowoczesnej architektury. Oferta kulturalna obejmuje natomiast wiele muzeów.

Turyn – stolica kina

Błędem byłoby przegapienie w tym roku wyjazdu do stolicy Piemontu (na zdjęciu). Turyn słonie nie tylko z monumentalnego Mole Antonelliana, ale również z muzeum kina. W 2020 r. obchodzi ono swoją dwudziestą rocznicę. Z tej okazji Turyn został wybrany stolicą kina, dlatego przez cały rok, a w szczególności w okresie letnim, będą organizowane wyjątkowe wydarzenia kulturalne związane z kinem.

Bilbao – kultura i piłka nożna

Bilbao będzie gospodarzem czterech meczów podczas Euro 2020, w tym bardzo oczekiwanej 1/8 finału 28 czerwca. Miłośnicy piłki nożnej z pewnością będą uważnie śledzić to wydarzenie. Jednocześnie wyjazd do Bilbao będzie doskonałą okazją do poznania historycznego kulturowego dziedzictwa tego miasta. Bilbao jest szczególnie znane z Muzeum Guggenheima charakteryzującego się unikatową architekturą. Stolica kraju Basków jest zdecydowanie warta zobaczenia.

Dubaj – miejsce kolejnej edycji Expo

Międzynarodowa Wystawa Światowa EXPO 2020 odbędzie się od 20 października 2020 r. Tematem przewodnim będzie „Łącz umysły, buduj przyszłość”, a 192 stoiska krajów zostaną utworzone, w celu zaprezentowania przygotowanych projektów. Będzie to wydarzenia na dużą skalę, w którym warto uczestniczyć jako zwiedzający – wystawę i miasto słynące z Burj Khalifa – najwyższej wieży na świecie wznoszącej się na wysokość 829 m.

Kair – wielkie muzeum egipskie

Czas pojechać do Kairu i zobaczyć piramidy w Gizie oraz odwiedzić monumentalną piramidę Cheopsa, która jest jednym z ostatnich cudów starożytnego świata. W 2020 r. odbędzie się również otwarcie Muzeum Wielkiego Egiptu w Gizie. Prace często były odraczane, ale w końcu udało się je zakończyć. Będzie to największe na świecie, ultranowoczesne muzeum poświęcone jednej starożytnej cywilizacji. Znajdzie się tam także słynny skarb Tutanchamona.

Tokio – miasto olimpijskie

Letnie Igrzyska Olimpijskie i Paraolimpijskie w Tokio odbędą się w dniach 24 lipca – 9 sierpnia 2020 r. Międzynarodowa impreza skupi uwagę świata na nowoczesnej stolicy Japonii, w szczególności na jej niezwykłą zabudowę.

Xi’an – ośrodek chińskiej kultury i tradycji

Xi’an jest stolicą prowincji Shaanxi w Chinach i jednocześnie ważnym ośrodkiem kultury i tradycji chińskiej. To wyjątkowe miejsce zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dzięki Terakotowej Armii, która jest zbiorem ponad 8 000 terakotowych posągów przedstawiających wojowników naturalnych rozmiarów wojowników z końmi i osprzętem. Terakotowa Armia została odkryta w 1974 r., zaś pochodzi ona z 210 r. p.n.e.